solutions and tips

Καλώς ήρθατε στο solutions forum!

Παρακαλούμε πατήστε "Σύνδεση" και εισάγεται το user name και password για να συνδεθείτε!


Αν δεν έχετε λογαριασμό, πατήστε "Εγγραφή" για να δημιουργήσετε λογαριασμό!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

solutions and tips

Καλώς ήρθατε στο solutions forum!

Παρακαλούμε πατήστε "Σύνδεση" και εισάγεται το user name και password για να συνδεθείτε!


Αν δεν έχετε λογαριασμό, πατήστε "Εγγραφή" για να δημιουργήσετε λογαριασμό!

solutions and tips

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γειά σας, Σας ενημερώνουμε πως απο το 2017 έχουμε δημιουργήσει ένα νεο blog. Ένα blog για την Υγεία ,Οικογένεια, Σχέσεις,Διατροφή,Δίαιτα, Διαπαιδαγώγηση,Ψυχολογία, Παράξενα-Ανεξήγητα και πολλά άλλα... Δείτε το.... Δεν χρειάζεται εγγραφή! https://uhfnews.blogspot.gr/

    Ερωτήσεις - Απαντήσεις για όσους έχουν απολυθεί

    drd7
    drd7
    Super Moderator
    Super Moderator


    Αριθμός μηνυμάτων : 52
    Ηλικία : 46

    Ερωτήσεις - Απαντήσεις για όσους έχουν απολυθεί Empty Ερωτήσεις - Απαντήσεις για όσους έχουν απολυθεί

    Δημοσίευση από drd7 Τετ 20 Οκτ 2010 - 10:07

    Το δικό μου απολυτήριο είναι χειρόγραφο. Είναι κακό αυτό;
    Όχι, δεν είναι κακό, απλώς το δικό σου είναι χειρόγραφο και όχι μηχανογραφημένο. Κανονικά τα χειρόγραφα απολυτήρια εκδίδονται σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Αν για παράδειγμα ξαφνικά μεταφέρθηκες στους οπλίτες μειωμένης θητείας και το 1ο Γραφείο δεν πρόλαβε να στείλει τα στοιχεία σου για να σου εκδώσουν μηχανογραφημένο απολυτήρια από το ΓΕΣ, τότε θα λάβεις χειρόγραφο απολυτήριο. Άλλος λόγος είναι να... ξέχασαν για οποιοδήποτε λόγο να σου εκδώσουν μηχανογραφημένο απολυτήριο, ακόμα και να χάθηκε το απολυτήριο σου! Σε κάθε περίπτωση, πάντως, δεν πρέπει να ανησυχείς, διότι τα χειρόγραφααπολυτήρια έχουν την ίδια ακριβώς ισχύ με τα μηχανογραφημένα.

    Το χρώμα του απολυτηρίου θα αλλάξει κάποια στιγμή;
    Πιθανόν αλλά όχι σίγουρα, ιδιαίτερα αν έχεις λευκό απολυτήριο. Τα λευκά απολυτήρια δεν αλλάζουν εύκολα, αντιθέτως τα πράσινα κάποια στιγμή θα γίνουν λευκά.


    Είναι σίγουρο ότι θα με καλέσουν κάποια στιγμή για μετεκπαίδευση;
    Όχι δεν είναι σίγουρο. Υπάρχουν άτομα που τους έχουν καλέσει πολλές φορές για μετεκπαίδευση και άλλοι δεν έχουν κληθεί ούτε μια φορά. Δεν είναι βέβαιος επίσης και ο χρόνος που θα σε καλέσουν.


    Ποιοι έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να κληθούν;
    Τίποτα δεν είναι βέβαιο. Πάντως οι Δόκιμοι επειδή εξελίσσονται ακόμα και στην εφεδρεία έχουν περισσότερες πιθανότητες να κληθούν, όπως και όσοι έχουν κρίσιμες ειδικότητες. Επίσης συνήθως έφεδροι καλούνται μετά το καλοκαίρι και σε περιόδους ασκήσεων.


    Αν με καλέσουν και δεν μπορώ να πάω τι πρέπει να κάνω;
    Να απευθυνθείς στο στρατολογικό σου γραφείο και να αναφέρεις τους λόγους που δεν μπορείς να παρουσιαστείς. Σε μερικές μέρες αν εξαιρεθείς από την πρόσκληση θα σε ενημερώσουν. Αν δεν πάρεις απάντηση ή σου απαντήσουν αρνητικά τότε είσαι υποχρεωμένος να παρουσιαστείς. Πρέπει ακόμα να ξέρεις ότι ο εργοδότης σου είναι υποχρεωμένος να σου δώσει άδεια για να παρουσιαστείς στον στρατό.


    Και αν παρόλα αυτά δεν παρουσιαστώ τι κυρώσεις θα έχω;
    Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να περάσεις ακόμα και Στρατοδικείο και να σου επιβληθεί πρόσθετη στρατιωτική θητεία, μέχρι και στο χακί μπορεί να ντυθείς ξανά δηλαδή! Όταν αρνηθείς να πας στην ουσία θεωρείσαι ανυπότακτος με όλες τις συνέπειες.


    Δηλαδή όταν παρουσιαστώ θα θεωρούμαι και πάλι φαντάρος;
    Βεβαίως! Θα περάσεις κανονικά από Συνεργείο Κατάταξης, θα εγγραφείς στη δύναμη της μονάδας και θα σε χρεώσουν στολή, αρβύλες και λοιπό εξοπλισμό. Μόνο αν κληθείς για ενημερωτική επίσκεψη μιας ημέρας δεν θα ντυθείς στο χακί.


    Τώρα που απολύθηκα για κάθε τι που αφορά τη στρατολογική μου κατάσταση πού μπορώ να απευθύνομαι;
    Θα απευθύνεσαι στο οικείο στρατολογικό σου γραφείο, εκεί δηλαδή που ανήκεις.


    Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η ειδικότητά μου ή να μου αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα μετά την απόλυσή μου;
    Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση, αν και όχι και τόσο συχνή. Παρόλα αυτά θεωρητικά μπορεί να σου αποδοθεί και δεύτερη ειδικότητα ή να αλλάξει αυτή που κατείχες όταν υπηρετούσες στο στράτευμα.. Συνήθως αυτό θα συνοδεύεται και από πρόσκληση σου για μετεκπαίδευση λίγων ημερών. Μπορεί ακόμα και να γίνει μετάταξη σου σε άλλο σώμα, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο!


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ 8 Μάης 2024 - 21:46