solutions and tips

Καλώς ήρθατε στο solutions forum!

Παρακαλούμε πατήστε "Σύνδεση" και εισάγεται το user name και password για να συνδεθείτε!


Αν δεν έχετε λογαριασμό, πατήστε "Εγγραφή" για να δημιουργήσετε λογαριασμό!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

solutions and tips

Καλώς ήρθατε στο solutions forum!

Παρακαλούμε πατήστε "Σύνδεση" και εισάγεται το user name και password για να συνδεθείτε!


Αν δεν έχετε λογαριασμό, πατήστε "Εγγραφή" για να δημιουργήσετε λογαριασμό!

solutions and tips

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γειά σας, Σας ενημερώνουμε πως απο το 2017 έχουμε δημιουργήσει ένα νεο blog. Ένα blog για την Υγεία ,Οικογένεια, Σχέσεις,Διατροφή,Δίαιτα, Διαπαιδαγώγηση,Ψυχολογία, Παράξενα-Ανεξήγητα και πολλά άλλα... Δείτε το.... Δεν χρειάζεται εγγραφή! https://uhfnews.blogspot.gr/

    Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

    petros
    petros
    Expert member
    Expert member


    Αριθμός μηνυμάτων : 51
    Ηλικία : 44
    Πόλη : Larissa

    Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές Empty Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

    Δημοσίευση από petros Παρ 27 Νοε 2015 - 13:26

    Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

    Συγχαρητηρια λοιπον σε οσους περασαν στις σχολες που επιθυμουσαν

    Για να μην πιαστειτε στην φακα, διαβαστε το παρακατω κειμενο:

    Day 1: Η εγγραφη.
    Περα απο τα απαραιτητα δικαιολογητικα που πρεπει να εχετε μαζι σας [που φανταζομαι τα ξερετε, αν παλι οχι ριξτε μια ματια εδω] εχετε στο νου σας πως σε μια ακτινα 300 μετρων απο την σχολη σας θα δειτε μερικους τυπους να πηγαινοερχονται και να ρωτανε τους παντες αδιακριτως αν ηρθαν για την εγγραφη. Προκειται περι ατομων "παλιων", αλλα κυριως κομματοσκυλων. Θα σας μιλησουν ευγενικα και θα σας εξυπηρετησουν τα μεγιστα για να κανετε την εγγραφη σας. Επισης, θα σας δωσουν τα τηλεφωνα τους, για να τους παρετε "για ο,τι χρειαστει". Να ξερετε πως ολα αυτα τα κανουν οχι απο την καλη τους την ψυχη, αλλα γιατι ετσι λεει η κομματικη φοιτητικη παραταξη τους, στην οποια και θελουν να προσχωρησετε. Για πιο αναλυτικες λεπτομερειες, καντε κλικ εδω , και εδω. Η οδηγια ειναι μια: τους εκμεταλλευεστε εν ψυχρω για να σας συμπληρωσουν τα χαρτια σας και μετα δεν τους δινετε σημασια. Περιμενετε στην ουρα, κανετε την εγγραφη, παιρνετε την φοιτητικη σας ταυτοτητα [την οποια πρεπει να την προσεχετε ως κορη οφθαλμου, μονο με αυτην σας αναγνωριζει το πανεπιστημιο] ισως και το πασο ή ο,τι αλλο σας δωσουν [εμας ας πουμε μας εδωσαν οδηγο σπουδων].

    Οι πρωτες μερες των μαθηματων.
    Θα δειτε αμφιθεατρα γεματα [ακομη και αν εχουν το πιο ακυρο μαθημα του κοσμου, π.χ. αγγλικα]. Μπαινετε και καθεστε οπου βρειτε. Συνηθως σε αυτην την φαση πιανεις πανευκολα κουβεντα με τον διπλανο σου, δεδομενου οτι κανενας εκει μεσα δεν εχει φιλαρακι που να περασε στην ιδια σχολη. Περιπου στα 150 αγνωστα μεταξυ τους ατομα καθονται διπλα διπλα και ολοι θελουν να μιλησουν. Ακομη και αν ειναι 8 η ωρα το πρωι. Ειναι επισης πιθανο να μπουν μεσα στην ταξη και καποια ατομα "για να κανουν μια ανακοινωση". Ειναι επισης κομματοσκυλα. Μην πιανετε κουβεντα μαζι τους γιατι θα σας ζαλισουν τα παπαρια. Επισης, μην βγαινετε για καφε μαζι τους, επουδενι λογο. Το σκηνικο γνωστο: 4-5 κομματοσκυλα καλουν εναν πρωτοετη [ο οποιος τσιμπαει και βγαινει μαζι τους γιατι δεν εχει παρεα] για καφε, και προσπαθουν πασει θυσια να τον γραψουν στην παραταξη τους.

    Απο ενα σημειο και μετα θα δειτε οτι, μιας και δεν υπαρχουν απουσιες στην σχολη, θα βαριεστε να πηγαινετε στα μαθηματα. Θα εχετε ηδη διαπιστωσει ποιοι καθηγητες αξιζουν να τους παρακολουθησεις και ποιοι ειναι χτυπημενοι. Σε αυτην την φαση μια μαλακια μπορει να κανει ενας πρωτοετης [την εκανα εγω]: Να μην πηγαινει καθολου στην σχολη. Πηγαινετε καθημερινα στην σχολη, εστω και για καφε. Μην πατατε καθολου στα μαθηματα, αλλα να ειστε μεσα στο κλιμα της σχολης.

    Γιατι το λεω αυτο; Οσοι κρατανε επαφη με την σχολη, κρατανε επαφη και με τους συμφοιτητες τους, αναποφευκτα. Ποτε δεν ξερεις τι σημειωσεις μπορεις να βρεις, τι παλια θεματα, τι ΣΟΣ εχει πει ο καθηγητης, που εδωσε βαση, που δεν εδωσε. Αυτα τα πραγματα ειναι πολυτιμα, και φυσικα, δεν μπορεις να τα βρεις στο σπιτι σου. Μπορεις να περασεις παρα πολλα μαθηματα χωρις να τα εχεις παρακολουθησει καν, αρκει να εισαι μεσα στο κλιμα. Δεν εχει σημασια αν το μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο. Εχει σημασια αν μπορεις να βρεις αυτα που χρειαζεσαι για να το περασεις.

    Τετοια σκηνικα μου εχουν τυχει απειρα... Το πιο προσφατο, πριν 4 μερες. Δινουμε ενα μαθημα, για το οποιο δεν υπαρχουν παλια θεματα, δεν το εχω παρακολουθησει ποτε, και πρωτη φορα το διαβαζα. Το δινουμε 5 η ωρα το απογευμα, και παω πολυ νωρις στην σχολη, για διαβασμα. Πετυχαινω εναν γνωστο μου, ο οποιος εχει τα θεματα του Ιουνιου [τα εβγαλε φωτο με το κινητο]. Και μου τα δινει. Και εγραψα περιπου 7, βασιζομενος σε αυτα τα θεματα.

    Στις εξεταστικες περιοδους, προσπαθειστε να ειστε καθε μερα στην σχολη για τους ιδιους λογους. Οι εξεταστικες ειναι κατεξοχην οι περιοδοι ανταλλαγης σημειωσεων και θεματων. Αν εχετε φροντισει να εχετε τους φιλους και τους γνωστους σας, θα ωφεληθειτε.

    Αν δινετε ενα μαθημα που δεν το εχετε διαβασει, παρολαυτα πηγαινετε να το δωσετε. Πολλα μπορουν να γινουν. Απο το να πετυχετε τον μπροστινο σας να τα ξερει τελεια ολα και να σας αφησει να αντιγραψετε, μεχρι να σας στελνουν τα θεματα απο εξω με μηνυματα. Μπορει επισης να πετυχετε την τελευταια εξεταστικη ενος καθηγητη, ο οποιος θελει να περασει ολο τον λαο. Στην χειροτερη περιπτωση, θα κοπειτε. Στην καλυτερη, θα περασετε. Εγω προσωπικα εχω χασει πολλα μαθηματα ετσι και μετα βαρουσα το κεφαλι μου στον τοιχο.

    Ενα περασμενο μαθημα, οσο ευκολο και αν ειναι, δεν ειναι μονο οτι το εχετε περασει. Σε αλλη περιπτωση, αν δηλαδη το χρωστατε, στην επομενη εξεταστικη θα σας φαει χρονο, κοπο, ενεργεια.

    Οσα μαθηματα εχουν προαιρετικη εργασια τα παρακολουθειτε ανελλιπως, ακομη και αν λυνετε sudoku μεσα στην αιθουσα. Να σας ξερει φατσικα ο καθηγητης, να μαθαινετε αν εχει αλλαξει κατι στην εργασια, και φυσικα, να κανετε την εργασια. Μια εργασια μπορει να ειναι απο απαλλακτικη [δηλαδη ο βαθμος της εργασιας να ειναι και ο βαθμος του μαθηματος χωρις να δωσετε εξετασεις], μεχρι να σας δωσει καποιες μοναδες [συνηθως 2-3]. Ασχημα ειναι να ξεκινας να γραφεις στις εξετασεις απο το 3 και οχι απο το 0;

    Οσα μαθηματα εχουν υποχρεωτικη εργασια επισης τα επιλεγετε. Γενικα, η εργασια ειναι ενας γαματος τροπος να κερδισεις εδαφος μεσα στο εξαμηνο, χωρις να χρειαστει να πεθανεις στην εξεταστικη.

    Γαματος τροπος να περασεις ενα μαθημα ειναι επισης τα tests, ή αλλιως προοδοι [δεν το κανουν πολλοι καθηγητες ομως]. Τι ειναι το test; Σου λεει ενας καθηγητης εγω θα εξετασω την υλη μια φορα στα μεσα Νοεμβριου. Αν περασετε το test, εχετε δικαιωμα να δωσετε και το δευτερο test στο τελος του εξαμηνου. Αν περασετε και το δευτερο, δεν ερχεστε καν για εξετασεις. Επισης, οι καθηγητες ειναι συνηθως πιο ελαστικοι στα tests αποτι ειναι στις εξετασεις. Εκμεταλλευτειτε το.

    Και φυσικα, το φλεγον ζητημα της αντιγραφης στις εξετασεις. Μην το δοκιμασετε χωρις να ξερετε τι παιζει. Υπαρχουν καθηγητες αυστηροι, που δινουν γραμμη στους επιτηρητες να συμπεριφερονται σαν τις ειδικες δυναμεις, και υπαρχουν καθηγητες χαλαροι, που δεν τους νοιαζει. Επισης υπαρχουν και σφιχτοι και χαλαροι επιτηρητες. Αναλογως τον καθηγητη, αν σας πιασουν μπορουν να σας "καρφωσουν" το πτυχιο, ή να σας πουν να ξαναερθετε μετα απο 2 χρονια να το δωσετε.

    Σε καθε περιπτωση, αν αποφασισετε να αντιγραψετε, υπαρχουν διαφοροι τροποι. Μπορεις να εχεις σκονακια πανω σου, αλλα αυτο το βρισκω λιγο ριψοκινδυνο λογω του βαλε-βγαλε-κρυψε. Εγω προτιμω να τα γραφω με μολυβι πανω στο θρανιο. Οταν ερθουν τα θεματα, σβηνω οσα δεν μου χρειαζονται, και οταν τελειωνω σβηνω με το χερι και τα υπολοιπα. Καθαρισες. Επισης υπαρχει ο τροπος να σου στελνουν SMS απο εξω, αλλα και αυτο ειναι πολυ ριψοκινδυνο. Σε καθε περιπτωση, φροντιστε να εχετε τον επιτηρητη μεσα στο οπτικο σας πεδιο και να μην σας κοιταει.

    Αν κοπειτε σε καποιο μαθημα στο οποιο νομιζετε οτι τα εχετε παει καλα, μην ντραπειτε, πηγαινετε να πιασετε τον καθηγητη. Καλου-κακου ομως, ριξτε και μια ματια τις απαντησεις απο πριν, μην τυχον και ο καθηγητης θελει να εξακριβωσει αν οντως ξερατε τις απαντησεις. Αν σας ρωτησει κατι ενω εσεις παραπονιεστε για τον βαθμο σας και εσεις δεν το ξερετε, θα γινετε μεγαλη ρομπα και φυσικα, δεν θα καταφερετε αυτο που θελατε: να αλλαξει ο βαθμος σας.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ 6 Μάης 2024 - 14:24